Putovanja ah😻...ta putovanja

Kako sam u prošlom tekstu napisala, da se ne ponavljam, osobe sa invaliditetom, teško da bez neke jake pripreme, odu na neko putovanje. Ipak ima nekih caka koje treba pratiti da bi ste sebi omogućili putovanje a da vas ne košta suvog zlata, zdravlja itd. Unapred budite spremni na to, da se mi često vraćamo s putovanja malo ugroženijeg zdravlja (najčešće oderemo kožu a da ne osetimo, dobijemo dekubitus ili u najgorem slučaju trombozu) a bez blamova se ne putuje ionako🤭Dakle za to smo se spremili 😎 
Kuda ćemo 🤔
🎡🎢🏝️🗻⛵
Planiranje  putovanja je manje više slične kao i za osobe bez invaliditeta:

1. Pratite sajtove kluba putnika. Da ne redjam sada koji su to sve sajtovi, ukucajte na google pretraživač reči klub putnika forumi, blogovi i sl.  I sve će vam se izlistati lepo. Ako govorite engleski ili neki drugi jezik ukucajte u pretragu na tom jeziku, tako se povećava verovatnoća da ćete naići na klub putnika sa invaliditetom.
Ipak pošto su za naše podneblje drugačije pripreme ispratite uputstva i iskustva koji se tiču Srbije ili susednih zemalja. Imajte u vidu da dokumenta za putovanje van zemlje nisu ista za kolege putnike iz Hrvatske kao što su na nas iz Srbistana.

2. Krenite s pripremana za putovanje maaaalko ranije nego ono od danas za sutra. Zašto? Mnogo je lakše naći adekvatan smeštaj, ako ćete ići u varijanti
"bez mnogo maltretiranja". To znači da je smeštaj prilagođen osobama sa invaliditetom kao i toalet. Milion puta sam išla na varijantu "SA mnogo maltretiranja" a to je u neprilagođenim hotelima, kada su morali da me nose uz i niz stepenice ...😒a o toaletu da ne govorimo. Ima malo o tome u prošlom tekstu. I ta varijanta "sa mnogo maltretiranja" je najčešća ako mazohizam pobedi u meni pa se odlučim na putovanje u našoj zemljici koja ima šta za ponuditi ali ne svima!!! 
Ove godine, pisem 2022. su ponuđeni vaučeri u nekoj pristojnoj sumi, dobili smo uputstvo pd države, da pare potrošimo u Srbiji, zajedno sa tim vaučerima...ali ako tako želite,  spremite se za ozbiljan niz  prepreka u toku putovanja i tokom boravka. Opet se pozivam na neke od prethodnih tekstova na ovu temu.🥱 deluje da davim, ali ne mogu da se načudim da još uvek skoro svakog kod nas baš briga da prošire turističku ponudu, koja podrazumeva pristupačnost i osobama sa ograničenom pokretljivošću ( tu su i stariji turisti zar ne?)

3. Zakazujte smeštaj preko sajta booking.com  super je. Ukucajte filtere koji su vam potrebni, kao što je pristup za osobe sa invaliditetom, cela jedinica u prizemlju ili vec šta vam treba. 

4. Rezervišite sa opcijom
"besplatno otkazivanje" zato što je moj savet, da ponovo proverite sa vlasnicima smeštaja ili hotelima da li je objekat pristupačan u skladu sa filterima koje vam je ponudio booking.com
Često će vam vlasnik ili menadžment hotela odgovoriti da nije pristupačno ili će vam dati detalje, kao što su širina vrata u toaletu, rampa do bazena itd.
Takođe besplatno otkazivanje je značajno ukoliko vam kompanija promeni datum leta✈️ ako tako putujete.
Ja ne mogu mnogo da pišem u ovom trenutku o letovima ili drugim vidovima prevoza na putovanjem, zbog toga što uglavnom putujemo automobilom. Ali imam plan da uskoro zakazujem putovanja preko nekih sakriva gde postoji ponuda za jeftinije avio karte, tako da ću podeliti to iskustvo, zasigurno.

5. Nosite ranac sa malo prtljaga, nema šanse da ćete se presvlačiti kao na modnoj reviji. Milion puta sam vucarala razne odevne kombinacije pa sam završila putovanje samo sa kupaćim i nekoliko majica i udobnih helanki. Kada su u pitanju poslova putovanja situacija je slična: jedna dobra kosulja, pantalone, sako za prvi dan i ako ste prezentator, posle su na konferenciji ionako svi opušteni u majicama, duksevima i sl 

6. Nosite najudobniju obuću koju imate zbog toga što mi sa invaliditetom ( barem ovakvim kao moj) nemamo senzibilitet pa samo fali da nas steže neka nova obuća koja može da dovede do žulja, žulj do dekubitusa a dekubitus do problema😥

7. Tema o kojoj se ne priča su naše potrebe za ićem i pićem. Imam prijatelje koji kažu da kada putuju piju vodu tek da osveže usta. To naravno nije dobro. Spremite se i pijte velike količine vode. Ipak savet je da unosite manje količine hrane zbog probavnih smetnji koje vam na putovanju nikako nisu potrebne. Moj lični savet je da ne menjate ono kako se inače hranite, recimo ako ne jedete supu ili čorbu, ako ne jedete meso, jake salate sa majonezom ili masnim sirevima, nemojte da vas povuče da to jedete na putovanju.  Zbog promene ishrane a vrlo često neadekvatnih toaleta ( ili nepostojanja, pristupačnih, istih) možete se suočiti sa raznim neprijatnostima🤫😒😤😏

Možda nisam sada sve nabrojala ali pratimo se i dalje pa ćemo kompletirati ono šta nedostaje.
U svakom slučaju ima i kod nas u Srbiji i bliskom nam komšiluku ( Hrvatska npr) ljudi sa invaliditetom koji putuju.
Ima puno nas koji smo spremni da podelimo svoja iskustva, što preko blogova, društvenih mreža, što lično. Tako da ohrabrujem vas da proširite vidike koliko god ste u mogućnosti, materijalnoj ili zdravstvenoj. 

Pronađite društvance koje može i da vam pomogne u onome što vam je potrebno, društvance koje vam prija, društvance koje vas kapira, društvance koje vi razumete ono koje vas oraspoloži, sa kojim se smejete ili tugujete. 
Naravno teško je naći takvo društvance a kada ga nadjete ne dajte ga ni za živu glavu 🙃🙂
Šalim se, naravno, može putovati i sami samo što su vam onda izbori suženiji.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Samotraki dodir netaknute prirode

teško skoro nemoguce